ROSENKVARTS STONE PENDANT TUNNT HALSBAND I 925 SILVER


 

 


När du bär en Rosenkvarts bär du en sten som sedan tusentals år är känd som kärlekens sten. Den användes redan i det antika Egypten och Rom som symbol för skönhet, lugn och hjärtats energi. Den mjuka rosa färgen förknippas med självkärlek, harmoni och emotionell läkning. Många bär rosenkvarts som en påminnelse att all kärlek börjar med värme, omtanke, öppenhet och inre ro i sig själv. Den är tillsammans med granat, månadssten för januari

Detta tunna halsband bärs lika fint på egen hand som i kombination med andra halsband. 

Halsbandet består av en tunn kedja i 925 silver samt en rosenkvarts infattad med en ram runt stenen, även den i 925 silver. Denna infattning gör att stenen ligger fritt mot huden utan metall emellan. Ovan i rullmenyn väljer du vilken längd du önskar på kedjan, kort (40 cm) eller lång (51 cm). Se sista bilden för längdskillnader. 

Både den korta och den långa kedjan har två längdval, där 45 cm alltid ingår som mellanlängd.

Kort kedja: 40 cm + 45 cm

Lång kedja: 45 cm + 51 cm

Modellen på bilden har en relativt smal hals, så tänk på att hängets placering kan variera beroende på just din hals form och storlek.

Då sten är ett levande material, kan nyansen variera lite från exemplar till exemplar. Har stenen inklusioner i sig, kan även det påverka hur just din sten ser ut men stenen på bilden är en bra representant för urvalet.

Cirka mått på stenen:
Längd:  2,2 cm
Bredd:  1,4 cm            




Write a review