STONE PENDANT ÖRHÄNGEN MED ROSENKVARTS I 925 SILVER


 

 


När du bär en Rosenkvarts bär du en sten som sedan tusentals år är känd som kärlekens sten. Den användes redan i det antika Egypten och Rom som symbol för skönhet, lugn och hjärtats energi. Den mjuka rosa färgen förknippas med självkärlek, harmoni och emotionell läkning. Många bär rosenkvarts som en påminnelse att all kärlek börjar med värme, omtanke, öppenhet och inre ro i sig själv. Den är tillsammans med granat, månadssten för januari

Då sten är ett levande material, kan nyansen variera från exemplar till exemplar. Har stenen inklusioner i sig, kommer även det påverka hur just din sten ser ut. Varje par är ihopsatta för att passa i färg och form men varje sten är slipad naturligt efter stenens form och kan därför skilja sig något åt. Stenarna på bilden är en bra representanter för urvalet i storlek, form och färg.

Dessa stonependant örhängen är gjorda helt  i 925 silver tillsammans med rosenkvarts infattad med en ram runt stenen, även den i 925 silver. Denna infattning gör att stenen är infattad utan metall bakom. Örhängena säljs som par. 

Cirka mått på stenhänget inkl. ringen:
Längd: 2 cm
Bredd: 1,3-1,5 cm       

             
Örkrok: 1,5 cm




Write a review